Ministerstvo ticha spouští pilotní projekt: Každý Čech bude mít nárok na 17 minut naprostého klidu týdně

Ostrava – Po letech intenzivního výzkumu, sedmnácti pracovních skupinách, čtyřech konferencích a jedné nešťastné powerpointové prezentaci, která trvala sedm hodin, oznámila vláda vznik nového úřadu: Ministerstva ticha a rozumného mlčení.

Nový úřad má jediný cíl – zajistit občanům alespoň 17 minut absolutního klidu týdně.

„Dnešní člověk je pod neustálým tlakem. Někdo mu píše na WhatsApp, někdo mu volá, někdo sdílí fotky svého oběda a někdo zakládá další pracovní skupinu. Je čas říct dost,“ uvedl ministr ticha pan Bohumil Šeptal během tiskové konference, kterou vedl téměř neslyšně.

Podle návrhu bude každému občanovi přidělen osobní časový slot, během kterého na něj nebude smět nikdo mluvit.


Jak bude systém fungovat?

Každý občan obdrží dopis s přesným termínem svého ticha.

Například:

  • Paní Milena z Pardubic: úterý 14:07–14:24
  • Pan Jaroslav z Brna: čtvrtek 09:11–09:28
  • Pan Vladislav z Berouna: pondělí 03:43–04:00

Pokud během přiděleného času někdo na občana promluví, vznikne takzvané rušivé verbální narušení a občan získá nárok na kompenzační ticho.

„V extrémních případech může dojít až k čerpání náhradního mlčení v délce několika hodin,“ vysvětlil úřad.


České firmy reagují

Velké korporace projekt okamžitě přivítaly.

Řada zaměstnanců totiž přiznala, že jejich největší pracovní problém není nedostatek času, ale nadbytek porad.

„Máme poradu o poradě, přípravu na poradu a následně vyhodnocovací poradu o tom, zda byla porada dostatečně poradová,“ uvedl jeden manažer, který si nepřál být jmenován, protože byl právě na poradě.

Pilotní test proběhl v jedné logistické společnosti.

Po zavedení patnácti minut ticha klesl počet interních meetingů o 3 %.

Nikdo neví proč, ale všichni to považují za úspěch.


Vznikne i Tichá policie

Na dodržování pravidel bude dohlížet nově vytvořený sbor.

Příslušníci Tiché policie budou jezdit v elektromobilech s vypnutými sirénami a místo megafonů budou používat významné pohledy.

Pokud někoho přistihnou při nadměrném mluvení, mohou udělit pokutu až 500 Kč nebo povinné absolvování semináře „Naslouchání pro pokročilé“.


Odborníci varují

Někteří experti však upozorňují na možná rizika.

Největší obavy panují kolem českých hospod.

„Pokud se dva štamgasti nebudou moci sedmnáct minut hádat o hokeji, počasí nebo o tom, jak se to dělalo za jejich mládí, může dojít k narušení přirozeného ekosystému,“ uvedl sociolog profesor František Umlčený.

Ministerstvo ale uklidňuje veřejnost.

Hospody dostanou výjimku.

Stejně jako zahrádkáři, důchodci na lavičkách a všichni lidé, kteří začínají větu slovy:

„Já nechci nic říkat, ale…“


První výsledky jsou povzbudivé

Pilotní skupina tisíce dobrovolníků po měsíci programu uvedla:

  • 42 % se cítilo klidnější
  • 31 % si všimlo zpěvu ptáků
  • 18 % zjistilo, že mají doma hodiny
  • 7 % usnulo
  • 2 % si nebylo úplně jisté, jak mají s tichem naložit, tak si raději pobrukovali

Jeden účastník dokonce uvedl, že během svého ticha zaslechl vlastní myšlenku.

Případ nyní vyšetřují odborníci.


Slovo redakce

Ve Vlnité pravdě podobné iniciativy vítáme.

Pokud totiž něco naše země potřebuje, není to další reforma školství, zdravotnictví ani dopravy.

Potřebujeme především chvíli sedět, dívat se z okna, pít kafe a mlčet.

A pokud to bude stát jen několik miliard korun ročně, pak se jedná o jednu z nejlevnějších státních investic posledních desetiletí.

Leave a comment