Manažeři budou povinně absolvovat kurz normální řeči

Praha – Ministerstvo mezilidských vztahů oznámilo spuštění nového programu, který má pomoci manažerům komunikovat s běžnými zaměstnanci. Od ledna příštího roku budou muset všichni vedoucí pracovníci absolvovat povinný kurz „Normální řeč pro pokročilé“.

Podle ministerstva totiž v posledních letech došlo k dramatickému nárůstu případů, kdy zaměstnanci po poradě vůbec netušili, co se vlastně řešilo.

„Zjistili jsme, že věta ‚Potřebujeme proaktivně leverageovat synergické příležitosti napříč stakeholdery za účelem optimalizace deliverables‘ vyvolává u běžného člověka stejné zmatení jako návod na sestavení švédské skříně po překladu do staroslověnštiny,“ uvedla mluvčí projektu.

Kurz bude rozdělen do několika praktických bloků.

Modul 1: Jak říct věci jednoduše

Účastníci se naučí překládat běžné manažerské výrazy do lidské řeči.

Například:

ManažerskyNormálně
Pojďme to eskalovatŘekneme to šéfovi
Potřebujeme alignmentMusíme se domluvit
Máme challengeMáme problém
Musíme to odkomunikovatMusíme to říct
To není prioritaNechce se nám to dělat

Modul 2: Diagnostika korporátního blábolu

Během cvičení budou manažeři připojeni k zařízení, které měří množství prázdných slov za minutu.

Pokud účastník během jedné věty použije více než tři výrazy jako:

  • synergie,
  • stakeholder,
  • roadmapa,
  • agilní mindset,
  • quick win,
  • value proposition,

spustí se varovný alarm a z reproduktoru zazní hlas:

„Zkus to znovu, tentokrát česky.“

Modul 3: Setkání s reálnými zaměstnanci

Nejnáročnější část výcviku.

Manažer bude usazen do místnosti s pracovníky z provozu, zákaznického servisu a skladu. Jeho úkolem bude vysvětlit nový projekt tak, aby mu všichni rozuměli.

Pokud některý z účastníků pronese větu:

„Promiňte, ale co tím vlastně myslíte?“

musí manažer začít vysvětlování od začátku.

Průměrná délka tohoto cvičení je podle pilotního programu 4 hodiny a 17 minut.

První výsledky jsou slibné

Pilotní test proběhl v několika velkých firmách.

Jeden z účastníků po absolvování kurzu překvapil své kolegy větou:

„Máme málo lidí a hodně práce.“

Svědci tvrdí, že místnost následně na několik sekund ztichla.

„Všichni tomu okamžitě rozuměli. Někteří zaměstnanci byli dokonce dojatí,“ uvedl vedoucí projektu.

Certifikace

Úspěšní absolventi získají certifikát NŘ-1 (Normální řeč – základní úroveň).

Nejvyšší úroveň NŘ-3 opravňuje manažera k použití věty:

„Nevím.“

bez následného vysvětlování o strategických transformacích, organizačních prioritách a dlouhodobé roadmapě.


Redakce Vlnité Pravdy vítá tuto iniciativu a věří, že jednou nastane den, kdy zaměstnanec po poradě odejde s jasnou představou, co má dělat. Odborníci však upozorňují, že se zatím jedná pouze o teoretickou možnost.

Leave a comment